Aktualności

02 marca 2020 19:01 | Aktualności

Nasza Orkiestra zagrała na Święcie Żołnierzy Wyklętych w Konstantynowie Łodzkim

W niedzielę 1 marca br. Orkiestra Dęta z Kwiatkowic miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Konstantynowie Łódzkim, zorganizowanych przez Gazetę Polską. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP. Mszę odprawił ks. proboszcz Leszek Kaźmierczak przy współudziale emerytowanego już proboszcza tamtejszej parafii i byłego proboszcza naszej parafii Kwiatkowice - ks. Mariana Bańbuły. Ksiądz rozpoczął kazanie słowami z wiersza J. Słowackiego pt. "Testament mój":

 "Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami,

Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny,

(...)

Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach

przekażcie,

Żem dla ojczyzny sterał swoje życie młode;

A póki okręt walczył - siedziałem na maszcie,

A gdy tonął - z okrętem poszedłem pod wodę..."

W tych słowach zawarta jest cała prawda o każdym z żołnierzy "wyklętych", którzy przez władze komunistyczne zaplanowani byli na nieistnienie, zapomnienie przez potomnych, a jeśli już, mieli być postrzegani, jako zdrajcy Polski. A oni byli niezłomni, niezwyciężeni. Byli najlepszymi z najlepszych patriotów polskich. Oddali Niepodległej to, co mieli najdroższego - życie. Dla nich taka postawa była naturalna, postępowali po prostu tak "jak należy"... Doczekali się jednak odkłamania historii, chociaż długo przyszło im na to czekać, trochę za długo... Mają dziś swoje święto, które należy się im, jak mało komu.

Po mszy wszyscy udali się na miejscowy cmentarz.  W rytm muzyki, o którą zadbała Orkiestra, maszerowali włodarze miasta, delegacje organizacji - m. in. Solidarności oraz Związku Emerytów, delegacje niosące zdjęcia najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych oraz mieszkańcy i inni, którzy specjalnie przybyli na tę piękną uroczystość, by oddać hołd Bohaterom.

Na cmentarzu odśpiewano wspólnie hymn państwowy przy akomaniamencie Orkiestry. Następnie odbył się apel poległych, złożono także kwiaty na grobie jednego z Wyklętych - miejscowego ks. prałata pułkownika Stanisława Czernika, który był żołnierzem - kapelanem w AK i wiernie służył Niepodległej Polsce.

Na zakończenie Orkiestra zagrała kilka, znanych wszystkim, partyzanckich i żołnierskich melodii. Wszyscy w zadumie rozeszli się do domów, była to bardzo wzruszająca uroczystość.

Obchodom towarzyszyła ładna słoneczna pogoda.

M. Cymerman

Przeczytano: 153 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: